niedziela, 2 listopada 2014

Skróty i standardy sieciowe

  1. DNS - to serwer nazw domen (Domain Name Server), który zamienia numery na dobrze znane nam domeny internetowe. Np. numer 156.17.123.4 to www.ibi.uni.wroc.pl. Hierarchia domen i hierarchia numerów są niezależne. Adres numeryczny ma zawsze cztery segmenty - domenowy od 3 do 6. Domeny wprowadzono dla wygody ludzi, którzy lepiej kojarzą nazwy niż numery. Każdy adres domenowy ma odpowiadający mu numer IP. Ale nie każdy IP ma nazwę domenową. Dla tego czasem można spotkać adresy typu: http://123.45.66.234/dokument.html


  1. DHCP - umożliwia dynamiczne przydzielanie adresów (Dynamic Host Configuration Protocol) oraz innych elementów konfiguracji (bramka, maska). Serwer DHCP dysponuje pewną pulą adresów, które przydziela zgłaszającym się do niego komputerom. Technologia ta stosowana jest w przypadku gdy mamy wiele komputerów pracujących niejednocześnie Częściej jednak dynamiczne przydzielanie adresów wykorzystywane jest razem z translacją adresów co pozwala na dostęp do Internetu całym podsieciom, dzielącym jeden numer IP. Jeśli nasz komputer pobiera adres z serwera DHCP to ma dostęp do Internetu ale nie może być serwerem sieciowym, bo jego adres nie jest stabilny.

1 komentarz:

  1. Takich informacji właśnie szukałem. Nie każdy wie jak rozwijać popularne i często używane skróty a warto to wiedzieć. A skąd macie intetnet, na jakiego dostawcę stawiacie? W Krakowie najlepsi są https://fiberlink.pl/ z internetem do 940 Mb/s, bez zrywania połączenia.

    OdpowiedzUsuń