poniedziałek, 16 czerwca 2014

Programy diagonostyczne

GoldMemory 5.07 

Bardzo dobre narzędzie do testowania pamięci.
Kiedy zakupisz więcej pamięci przetestuj ją najpierw z programem GoldMemory. Narzędzie to analizuje czy twoje nowe kości dobrze współpracują z twoimi starymi pamięciami RAM. Po uruchomieniu z dyskietki startowej GoldMemory może również przeprowadzić różne operacje takie jak np. testy wydajnościowe.

GoldMemory screenshot 1

GoldMemory screenshot 2

 GoldMemory screenshot 3 

 

Memtest 86 5.0

Bardzo dobry program do testowania kości pamięci RAM w komputerze. Pamięć (zwłaszcza ta gorszej klasy) jest obok samego systemu operacyjnego najczęstszym elementem, który może mieć wpływ na niestabilną pracę komputera. Jeżeli więc komputer nie pracuje prawidłowo, zawiesza się, pojawiają się różnego rodzaju "śmieci" na ekranie, powinniśmy w pierwszym rzędzie skorzystać z tego programu. Memtest86 pracuje całkowicie niezależnie - tworzy dyskietkę startową z programem, z której później uruchamiamy komputer i sam program. Program testuje pamięć za pośrednictwem kilkunastu algorytmów. 
MemTest86 Screenshot - Main Menu
MemTest86 Screenshot - Test Summary





MemTest86 Screenshot - Testing 



HD Tune 2.55


HD Tune sprawdza wydajność dysku mierzoną prędkościami transferów, czasem dostępu i użyciem procesora i prezentuje wyniki w formie wykresu graficznego oraz liczb. Podaje także szereg przydatnych informacji o dysku twardym m.in. pojemności, standardzie interfejsu, partycjach, buforze, wersji oprogramowania wewnętrznego (tzw. firmware), numeru seryjnego, aktualnej temperaturze, wsparciu S.M.A.R.T. itp.
Dysk możemy ponadto przeskanować pod kątem błędów. Przydatną opcją programu jest pokazywanie aktualnej temperatury dysku twardego w zasobniku systemowym (tray) paska zadań.
 






































Hard Disk Sentinel 4.50



Hard Disk Sentinel programos do monitorowania i analizy stanu dysku twardego. Celem programu jest znalezienie, zdiagnozowanie i naprawa problemów z dyskiem. Program monitoruje stan dysku twardego, temperaturę i wszystkie parametry SMART dla wszystkich zainstalowanych w komputerze dysków.

  Hard Disk Sentinel

 

HDAT2 5.0


HDAT2 to darmowa aplikacja przeznaczona do diagnostyki, testowania i naprawiania dysków HDD. Program wykrywa urządzenia podpięte do kontrolerów AHCI/RAID, interfejsów ATA/ATAPI/SATA, magistrali SCSI, dyski SDD, oraz te podłączonych za pośrednictwem USB. 

                               





Victoria 4.46

Choć mało znany, przez wielu uważany za najlepsze narzędzie do naprawiania dysków, pozwala sprawdzić odczyt S.M.A.R.T., oraz sprawdzić każdy sektor - jaki jest jego czas dostępu, czy jest re alokowany, oraz czy nie jest po prostu uszkodzony, po czym go naprawić.

 http://img27.imageshack.us/img27/1526/victoria3.jpghttp://img26.imageshack.us/img26/8062/victoria1.jpg



Opti Drive Control

 

Opti Drive Control to narzędzie, pozwalające na testowanie wydajności napędów optycznych oraz jakości zapisu/odczytu danych na nośnikach CD/DVD/BD. Przy jego użyciu sprawdzimy także jakość samych płyt.









Nero DiscSpeed


Nero DiscSpeed to darmowe narzędzie do testowania odtwarzaczy i nagrywarek CD i DVD. Aplikacja testuje takie rzeczy jak szybkość dostępu do danych, użycie procesora, czas wysuwania talerza, itp..



http://g1.pcworld.pl/ftp/pc/nds7.jpg


CPU-Z


Program do szczegółowej identyfikacji zainstalowanego w komputerze sprzętu. Podaje dokładny model i nazwę procesora, rodzaj złącza, technologię wykonania, napięcia, taktowanie, mnożnik i inne. Dodatkowo wyświetla informacje o płycie głównej i zainstalowanej pamięci RAM. Wspomaga diagnostykę sprzętu




OCCT

 

Cenione wśród overclockerów narzędzie do testowania bazowych komponentów komputera. Program poddaje procesor, pamięci RAM i karty graficzne testom wydajnościowym pod wysokim obciążeniem. Użytkownik otrzymuje informacje na temat aktualnych temperatur sprzętu przy danych ustawieniach napięcia, taktowania itd. Dostępne są 4 rodzaje testów:
CPU: OCCT - test podstawowy
CPU: LINPACK - test bazowany na bibliotece LINPACK udostępnionej przez Intel
GPU: 3D - test kart graficznych (obsługa SLI)
POWER SUPPLY - test zasilacza przy mocnym obciążeniu CPU i GPU (obsługa SLI)

 


Everest Home Edition

 

Everest Home Edition 2.20 to ostatnia, bezpłatna (do zastosowań domowych), ale ograniczona funkcjonalnie wersja znakomitego programu do identyfikacji wszystkich komponentów sprzętowych komputera.

http://download.chip.eu/ii/4721181845_f226c4d0bd.gif


AIDA32 - Enterprise System Information

 

Znakomity program prezentujący praktycznie wszelkie informacje o sprzęcie i systemie użytkownika. Program sugeruje również co należy zrobić aby podwyższyć wydajność systemu (włączając w to zmiany sprzętowe). Umożliwia zapis informacji w formatach: TXT, HTML, MHTML, MIF, INI, CSV oraz XML. AIDA32 zawiera dane porównawcze blisko 30 tys. komponentów.

 http://zdjecia.pl.sftcdn.net/pl/scrn/35000/35901/aida32-9.jpg

3DMark


3DMark to jeden z najpopularniejszych benchmarków, służący do testowania wydajności komputerów, głównie w zakresie generowania grafiki 3D i efektów fizycznych (gry). Najnowsza wersja pozwala na testowanie możliwośi komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków oraz smartfonów i tabletów z systemem Android i iOS. Użytkownik ma do dyspozycji trzy testy badające możliwości urządzenia w trakcie renderowania grafik w DirectX 9/10/11. Mowa o Fire Strike, przeznaczonym do testowania wysokowydajnych komputerów do gier i tworzenia grafiki, Cloud Gate – dla komponentów domowych oraz Ice Storm badający wydajność urządzeń mobilnych na Android, iOS lub Windows. Program umożliwia porównywanie wyników z różnych urządzeń i platform. Na stronie producenta można pobrać również starsze wersje tego narzędzia - 3DMark Vantage Basic zgodny DirectX 10 oraz 3DMark06 Basic Edition zgodny z DirectX 9.



http://zdjecia.pl.sftcdn.net/pl/scrn/37000/37142/3dmark-05-4.jpg




SiSoftware Sandra Lite 2013 SP4

 

Popularny program diagnostyczny, zawierające moduły podające szczegółowe informacje na temat: procesora, karty graficznej, pamięci RAM, BIOSu, magistrali PCI i AGP, sterowników DirectX, peryferiów (myszka, klawiatura, drukarka), portów, procesów i innych. Wszystkie informacje przekazywane są w przejżystej, czytelnej formie, a raporty zapisywane są w formatach HTML, SMS, RPT, XML i TXT. Aplikacja informuje użytkownika w jaki sposób może zwiększyć wydajność sprzętu, sugerujac optymalną konfigurację systemu pod kątem szybkości pracy procesora, multimediów (MMX, 3D Now!, SSE), napędów i pamięci RAM. Program do poprawngo działania wymaga zainstalowanych bibliotek .NET Framework w wersji 4.0 lub nowszej.

 

GParted

 Program przeznaczony do partycjonowania i zarządzania dyskami, dostępny jako LiveCD – obraz ISO należy nagrać na płycie CD/DVD i uruchomić z napędu przy starcie systemu. Rozpoznaje wszystkie najpopularniejsze systemy plików, między innymi: FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3, BTRFS, HFS/HFS+, LINUX-SWAP, REISERFS/REISER4, UFS, XFS. Gnome Partition Editor umożliwia tworzenie nowych partycji oraz zarządzanie i edycję już istniejących – kopiowanie, usuwanie, przenoszenie lub zmianę wielkości partycji. Jedna z najlepszych alternatyw komercyjnego oprogramowania.  

EASEUS Partition Master

Łatwe w obsłudze i bezpieczne narzędzie przeznaczone do tworzenia i zarządzania partycjami dysku twardego, obsługujące urządzenia RAID i dyski o pojemności od 2 GB do 2 TB. Umożliwia tworzenie, kopiowanie, ukrywanie i usuwanie partycji, zmianę wielkości lub łączenie dwóch wolnych, sąsiadujących partycji bez obaw o utratę danych. Aplikacja wyposażona została w moduł Wipe, dzięki któremu użytkownik może trwale usunąć z dysku dane, by ich przywrócenie było niemożliwe (przydatne zwłaszcza przed sprzedażą dysku). Program posiada również moduł diagnostyczny, pozwalający na wyszukiwanie uszkodzonych sektorów oraz kontrolę powierzchni dysku. Ważną funkcją programu jest podgląd podziału dysku przez zatwierdzeniem wprowadzenia zmian, dzięki czemu użytkownik ma pełną kontrolę nad planowanymi działaniami.

 

    

Active Uneraser 3.0

Teraz zawiera Active @ File Recovery for Windows
Odzyskiwania skasowanych plików znajdujących się na FAT i NTFS
Kopii zapasowej MBR (Master Boot Record), Partition Table i Tom sektorów startowych
Praktycznie przywrócić MBR i Partition Table z kopii zapasowej plików i folderów odzysku
Odzyskiwania danych plików z usuniętych partycji i dysków logicznych
Profesjonalna wersja Active @ Uneraser zawiera:
Active @ File Recovery 9 - narzędzie do odzyskiwania skasowanych plików i folderów (graficzny interfejs użytkownika);
Active @ Boot Disk Lite - Windows 7 w tym środowisku na bazie zestawu narzędzi do odzyskiwania (Uneraser, odzyskiwania plików i inne);
Bootable Disk Creator jest w stanie przygotować systemem Windows 7 Boot Disk na USB i nośników CD / DVD dla systemów unbootable.
http://www.gfxtra.net/uploads/posts_images/4/2/422750/22dbc722b4c244fc56d86633dae20744.jpeg


niedziela, 1 czerwca 2014

Urządzenia sieciowe - różne urządzenia

NAS (ang. Network Access Server) - pojedyncze urządzenie pracujące jako brama udostępniająca/blokująca dostęp użytkownikom do różnego rodzaju strzeżonych zasobów.
Klienci łączą się do serwera NAS. Ten z kolei łączy się do odpowiedniego serwera zasobów (NFSHTTPFTPRADIUS itp.) pytając czy dany klient ma uprawnienia do skorzystania z tych zasobów. Na tej podstawie NAS zezwala lub odmawia klientowi dostępu do danych zasobów.

Synology DiskStation DS214se

Synology DiskStation DS214se jest jednym z najtańszych dwudyskowych rozwiązań NAS. Oferuje do 8 TB powierzchni na udostępniane dane, dobrą wydajność oraz wysoki stopień ochrony dzięki macierzom RAID i SHR. Dwa porty USB 2.0 pozwalają rozbudować serwer o kolejne nośniki danych. Intuicyjny system serwera - Synology DiskStation Manager ułatwia konfigurację i użytkowanie. Możliwości DS214se można rozbudować o dodatkowe aplikacje multimedialne i narzędziowe dzięki usłudze Centrum Pakietów.






cena: ok. 599 zł


Drukarka sieciowa (ang. network printer) - drukarka posiadająca interfejs sieciowy, podłączona do sieci lokalnej, mogąca obsługiwać wiele komputerów co oznacza istotną oszczędność kosztów w środowisku biurowym.


Drukarka sieciowa HP LaserJet Pro P1606dn (CE749A)


Doskonały wybór dla maks. 5 użytkowników w małych i średnich biurach, którym współużytkowana szybka drukarka laserowa umożliwia ochronę środowiska dzięki modułowi automatycznego druku dwustronnego i funkcjom energooszczędnym.
Szybki wydruk pierwszej strony z trybu oszczędzania energii (Auto-Off) w zaledwie 7 sdzięki technologii Instant-on.
Moduł automatycznego druku dwustronnego pozwala zaoszczędzić papier.
Wyjątkowo małe rozmiary drukarki pozwalają oszczędzić miejsce, a tryb Quiet umożliwia zmniejszenie hałasu.
Technologia HP Auto-On/Auto-Off, która automatycznie włącza i wyłącza drukarkę w
zależności od potrzeb, pozwala na jeszcze większe oszczędności.

 


Cena : 727


POWERLINE TP-Link AV500(TL-PA4010KIT)
Mowa o rozwiązaniu PowerLine Ethernet i specjalnych adapterach, które pozwalają wykorzystać instalację elektryczną do stworzenia sieci komputerowej.
Dzięki tej pomysłowej technologii, możemy się podłączyć do internetu praktycznie wszędzie w obrębie mieszkania lub domu bez konieczności instalacji okablowania sieciowego. Transmitery sieciowe są szczególnie wygodnym rozwiązaniem tam, gdzie żelbetowe ściany pochłaniają sygnały radiowe sieci Wi-Fi.



002.jpg

0004.jpg

PowerLine Ethernet może być idealnym rozwiązaniem dla problemu białych plam domowej sieci Wi-Fi. Daje wyjątkowy komfort osobom wynajmującym mieszkania, które nie mogą na własną rękę uporać się brakami w okablowaniu. Często nawet w naszym własnym domu, transmitery sieciowe mogą okazać się stosunkowo niedrogim i tymczasowym rozwiązaniem, zanim do sprawy nie podejdziemy w sposób profesjonalny. Mowa oczywiście o kompleksowym remoncie i instalacji przy okazji gniazdek sieciowych tam gdzie są one niezbędne. Co ciekawe, w okresie letnim korzystając ze zwykłego przedłużacza, możemy dzięki technologii PowerLine udostępnić internet nawet w naszym ogrodzie.


CENA : ok 200 zł .


MODEM LTE ZTE MF823

 



Skrót LTE pochodzi od nazwy Long Term Evolution. Standard ten rozwijany jest przez konsorcjum 3GPP. To kolejna generacja technologii transmisji danych, będąca następcą systemów trzeciej generacji nazywanych w skrócie 3G. Dla użytkownika końcowego nowy standard to głównie zwiększenie prędkości przesyłu danych, wyrażanej w megabitach na sekundę. Ale to nie wszystko. LTE pozwoliło na zwiększenie możliwości telefonii komórkowej także poprzez zmniejszenie kosztów transmisji i uproszczenie architektury. LTE ma także mniejsze opóźnienia i zwiększoną efektywność spektralną łączy radiowych.
Jako jedną z najważniejszych różnic między LTE, a poprzednią generacją, uznaje się fakt, że standard ten wykorzystuje technologię OFDM do transmisji danych w kierunku stacja bazowa – telefon. W przeciwnym kierunku, czyli od użytkownika do operatora, wykorzystywane jest natomiast SC-FDMA (DTFS-FDMA). W przypadku poprzedniego standardu 3G, wykorzystywane było WCDMA. Warto tutaj dodać, że 3G jest dziś już nieco przestarzałe. W końcu standard ten ma już ponad 10 lat. Sieć trzeciej generacji opracowana była na bazie usługi, której głównym zadaniem była transmisja głosowa.
Dopiero sieci kolejnej generacji stawiają w pierwszej kolejności na transmisję danych. Specyfikacja 3GPP określa prędkości, jakie w teorii może osiągnąć sieć LTE. Jest to 100 Mb/s w przypadku transferu danych do urządzenia dostępowego oraz 50 Mb/s podczas transferu z urządzenia do stacji bazowej. Maksymalne prędkości, jakie może osiągnąć obecna w Polsce sieć 3G budowana w oparciu o standard UMTS i implementacji technologii HSDA i HSUPA są znacznie niższe. Dla porównania sieci o nazwie HSPA+, z których korzystają polscy operatorzy, pozwala na osiągnięcie transferu rzędu 42 Mb/s i 11 Mb/s – odpowiednio podczas ściągania i wysyłania danych.

Cena : 172 zł